• +90 212 586 0444
  • bilgi@kuark.com.tr

% 8’İN İÇİNDE OLMAK

% 8’İN İÇİNDE OLMAK

Yeni yılın ilk günleri geçmiş günlerde yapamadıklarımızın muhasebesini tutmak ve kararlar alarak geçer. Kendimize daha çok seyahat etme, kitap okuma, sigarayı bırakma, spora başlama gibi sözler veririz. Araştırmalar bu hedeflerin başarı oranının % 8 olduğunu gösteriyor. Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nden psikoloji doçenti Timothy Pychyl’e göre, “Başlangıçtan itibaren bu kararlar başarısızlık ve erteleme içerir”. Zira hedefler büyük ve belirsizdir. Psikoterapist Rachel Weinstein’a göre ise bunun bir nedeni “yepyeni bir insan olacağım” gibi gerçekçi olmayan hedefler belirlemiş olmak. Bunca yıldır başaramamış olduğumuz bir hayat biçimini yeni yıl motivasyonu ile kazanacağımızı beklemek, baştan kaybetmemize yol açıyor.

Bu mutlu azınlıkta olmak için uzman tavsiyeleri ise şöyle;

Hedefleri olumlu bir dille ortaya koyun. “Bundan sonra Pazar günleri evde oturmayacağım” demek yerine “Bundan sonra Pazar günlerimi yürüyüş ya da aile ziyaretiyle geçireceğim” demeyi seçin.

Net tanımlar yapın: Yeni yıldan beklentilerinizi tanımlarken, net cümleler kurun. “Bu yıl daha çok egzersiz yapacağım” demek yerine, “Bu yıl haftada iki gün spor salonuna gideceğim” Ya da, “bu yıl kesinlikle para biriktireceğim” demek yerine, bütçenize göre, “Bu yıl her hafta sonunda …TL’yi bir  kenara ayıracağım” gibi.

Hedeflerinizi görebileceğiniz bir yere asın. “Ayda bir defa sinemaya gideceğim, “Gece 24.00’te yatacağım” gibi.

Yaptıklarınızla ilgili olumlu tutum edinin. Konuşmalarınız gerçekleşemeyenler üzerinden değil, daha çok gerçekleşen hedefler üzerine olsun.

İşbirliği yapın. Hedefler ve onları gerçekleştirme konusunda çevrenizden, konu kilo vermek, içkiyi bırakmak vb. ise uzmanlardan da yardım alın. Böylelikle hem duygusal hem de bilgilendirme düzeyindeki destekten mahrum kalmamış olursunuz.

Kendinizi ödüllendirin. Başarılarınızın farkına varın. Tüm evi temizlemeye karar verdiğiniz bir günün sonunda, yığınla işiniz ertesi güne kalmış olabilir ama bu gördüklerinizin diğer tarafında, temizlenmiş ve halledilmiş başka bir yığın var.

adem kabak