• +90 212 586 0444
  • bilgi@kuark.com.tr

AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ VE UYGUN YÖNTEM SEÇİMİ

AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ VE UYGUN YÖNTEM SEÇİMİ

Hiperhidroz;  bazı losyon ve kremler, ilaçlar, iyontoforez, botox enjeksiyonu ile geçici , cerrahi yöntem (sempatektomi) ve miraDry gibi kalıcı yöntemlerle tedavi edilebilirler.

Terlemenin belli bir bölgede geçici ya da kalıcı olarak durdurulması, vücudun terleme mekanizmasını tamamen engellemez, vücudun diğer bölgelerinden terlemeye devam edilir.

TERLEMEYİ GEÇİCİ OLARAK DURDURAN YÖNTEMLER

Terleme önleyiciler (krem/sprey vb.)

Bu yöntemler hafif ve orta şiddetteki terlemeler için geçici bir çözüm oluşturabilirler. İşleyişlerindeki mantık alüminyum içeren ürünlerle ter kanalının ağzının tıkanarak terin bu alanlardan çıkmasının önlenmesidir. Dezavantajı uygulayanların  % 50’sinin cildinde tahriş ve alerji tepkisi göstermesidir. Giderek uygulama sıklığı azalsa da bıktırıcı olabilir. İleri düzey terlemede çözüm üretemezler.

İlaç Tedavileri

Sedatif ve atropin türü ilaçlar bir süreliğine terlemeyi önleyebilirler ancak kesin çözüm üretmezler. Ayrıca sürekli kullanımlarında başka sorunlara yol açabilirler. Bu ilaçların hafif baş dönmesi, ağız kuruluğu, bulanık görme, birtakım böbrek ya da kalp rahatsızlıkları riskini artırma gibi yan etkileri vardır, bu sebeple terleme tedavisi için ciddi bir seçenek olarak önerilmezler.

İyonoforez tedavisi

Bu yöntem sadece aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır, diğer bölgeler için çözüm üretemezler. İyonoforez tedavisinde el/ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan bir küvete konulur ve bu küvete düşük şiddette elektrik akımı verilir. Elektrik akımının oluşturduğu iyonlar ter kanallarını geçici olarak kapatırlar ve terlemeyi engellerler. Her biri 20-30 dk. olan haftada 2-3 seans şeklinde uygulanırlar, tedavi uzadıkça seans aralıkları uzar. Uygulama zaman alıcıdır, pratik değildir, kesin çözüm sunmayan üstelik ilaç ve krem uygulamalarından pahalı bir yöntemdir. Bu sebeple sık tercih edilmemektedir.

Botox tedavisi

Terlemeyi sağlayan sempatik sinirlerin botox ile geçici olarak felç edilerek terlemenin kesilmesidir. Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir. Konforlu bir uygulama olduğundan sıkça tercih edilir. Botox ile terleme tedavisinin dezavantajı yılda 2-3 tekrar istediği için  oldukça pahalı bir tedavi olmasıdır. Kullanılacak botox miktarı göz çevresi, alın gibi bölgelere uygulanan miktardan fazladır, bu sebepten en pahalı botox tedavisidir.  El-ayak altı derimizin kalın olmasından ötürü bu bölgelerdeki uygulama ağrılıdır.

TERLEMEYİ KALICI OLARAK DURDURAN YÖNTEMLER

Cerrahi tedavi (Sempatektomi)

Kalıcı çözüm sağlayan iki uygulamadan biridir.

Cerrahi tedavide fazla terlemeye neden olan sempatik sinirlerin kesilir, çıkarılır,  bazen de sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir. Hastaya genel anestezi altında uygulanır, uygulama ertesi hasta 12-24 saat kadar hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Bu yöntemin en büyük dezavantajı genel anesteziden, ameliyattan çekinen insanların bu operasyondan uzak durmasıdır.

Ağır kalp-akciğer hastalığı olan, plevral hastalık veya akciğer ameliyatı geçiren, tedavi edilemeyen tiroid hastalığı olanlar cerrahi tedavi için uygun değildir. Küçük de olsa cerrahi müdahalede “Horner Sendromu” denilen (göz kapağında düşme, göz bebeğinde küçülme ve yüzde terleme azalması) bir durum gelişebilir.

Miradry yöntemi ile terleme tedavisi

miraDry, cerrahi işlem yapılmaksızın  terlemeye kesin çözüm sunan ilk ve şimdilik tek yöntemdir. Terlemelerin en yoğun görüldüğü koltuk altı terlemesini tamamen durduran bir tedavidir. Amerikan FDA onay belgesine sahip bu yöntem, koltuk altlarında bulunan ter bezlerini 60 dereceye kadar ısıtarak terleme işlevlerini etkisiz hale getirir. Uygulama lokal anestezi ile yapılır ve 1 saat sürer. Hastanın tedaviden sonra bekleme süresi yoktur, hemen evine dönebilir. Hasta uygulama sırasında hiçbir ağrı hissetmez, uygulama ertesi ilk 3-4 gün koltuk altlarında şişme görülür ama iş hayatını kesintisiz sürdürebilir. Bir hafta sonra tüm aktiviteler rahatça yapılır hale gelir. miraDry bir defa uygulandıktan sonra ömür boyu bir daha tedavi yaptırmanız gerekmez.

adem kabak