• +90 212 586 0444
  • bilgi@kuark.com.tr

Category ArchiveBlog

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NASIL BESLENMELİ?

Saç sağlığımız, gerekli olan vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinden zengin bir beslenme şekline bağlıdır. Her saç teli proteinden oluştuğundan, saçın uzaması ve sağlıklı olmasını sağlayan bu besinden eksik beslenirsek eğer saç sağlığımız da bozulur. Protein dışında; demir, E vitamini, biotin, selenyum, bakır, mineraller ve magnezyum da saç sağlığı için gereklidir. Bunların hepsi saç yapısındaki protein oluşumunda önemli rol oynar.

Demir için: Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, diğer kuru meyveler ve pekmez tüketilmeli. Fazla çay içmek ise demir emilimini engellediğinden dikkat edilmeli.

E vitamini için: Ay çekirdeği, fındık, fıstık, badem ve ıspanak.

Biotin için: Yumurta sarısı, karaciğer ve süt.

Selenyum için: Ay çekirdeği, ton ve somon balıkları, tavuk göğüs eti.

Bakır için: Badem, fındık, ceviz, kabuklu deniz ürünleri ve buğday. Ayrıca güneşin dik gelmediği saatlerde 20 dakika kadar güneşlenmek, saç sağlığı için gerekli olan D vitamininin oluşması için çok önemlidir.

Saç kaybı başta erkek bireyler olmak üzere günümüzün en sık karşılaşılan sorunlarındandır. Birçok tedavi yöntemleri bulunmaktadır, fakat bunlardan en etkilisi saç ekimidir.

% 8’İN İÇİNDE OLMAK

Yeni yılın ilk günleri geçmiş günlerde yapamadıklarımızın muhasebesini tutmak ve kararlar alarak geçer. Kendimize daha çok seyahat etme, kitap okuma, sigarayı bırakma, spora başlama gibi sözler veririz. Araştırmalar bu hedeflerin başarı oranının % 8 olduğunu gösteriyor. Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nden psikoloji doçenti Timothy Pychyl’e göre, “Başlangıçtan itibaren bu kararlar başarısızlık ve erteleme içerir”. Zira hedefler büyük ve belirsizdir. Psikoterapist Rachel Weinstein’a göre ise bunun bir nedeni “yepyeni bir insan olacağım” gibi gerçekçi olmayan hedefler belirlemiş olmak. Bunca yıldır başaramamış olduğumuz bir hayat biçimini yeni yıl motivasyonu ile kazanacağımızı beklemek, baştan kaybetmemize yol açıyor.

Bu mutlu azınlıkta olmak için uzman tavsiyeleri ise şöyle;

Hedefleri olumlu bir dille ortaya koyun. “Bundan sonra Pazar günleri evde oturmayacağım” demek yerine “Bundan sonra Pazar günlerimi yürüyüş ya da aile ziyaretiyle geçireceğim” demeyi seçin.

Net tanımlar yapın: Yeni yıldan beklentilerinizi tanımlarken, net cümleler kurun. “Bu yıl daha çok egzersiz yapacağım” demek yerine, “Bu yıl haftada iki gün spor salonuna gideceğim” Ya da, “bu yıl kesinlikle para biriktireceğim” demek yerine, bütçenize göre, “Bu yıl her hafta sonunda …TL’yi bir  kenara ayıracağım” gibi.

Hedeflerinizi görebileceğiniz bir yere asın. “Ayda bir defa sinemaya gideceğim, “Gece 24.00’te yatacağım” gibi.

Yaptıklarınızla ilgili olumlu tutum edinin. Konuşmalarınız gerçekleşemeyenler üzerinden değil, daha çok gerçekleşen hedefler üzerine olsun.

İşbirliği yapın. Hedefler ve onları gerçekleştirme konusunda çevrenizden, konu kilo vermek, içkiyi bırakmak vb. ise uzmanlardan da yardım alın. Böylelikle hem duygusal hem de bilgilendirme düzeyindeki destekten mahrum kalmamış olursunuz.

Kendinizi ödüllendirin. Başarılarınızın farkına varın. Tüm evi temizlemeye karar verdiğiniz bir günün sonunda, yığınla işiniz ertesi güne kalmış olabilir ama bu gördüklerinizin diğer tarafında, temizlenmiş ve halledilmiş başka bir yığın var.

Stresin fiziksel belirtileri nedir, stresle nasıl başa çıkılır?

Stres hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkar, vücudun bu duruma tepki vermesi olağandır. Ancak bu duruma zaman zaman yenik düşeriz ve vücudumuz alarm vermeye başlar. Öfke, çabuk parlama, insanlardan uzaklaşma gibi duygusal tepkiler çabuk fark edilirken, fiziksel tepkiler daha geç anlaşılır. Strese vücudumuzun verdiği fiziksel tepkiler, sorunun daha ileri bir aşamaya taşındığını göstermesinden dolayı önemlidir. Bu belirtilerin birkaçı sizde sürekli şekilde görülüyorsa durumunuzu gözden geçirmeniz, profesyonel bir destek almanız önerilir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN
• Baş ağrısı,
• Mide bozulması, ishal, kabızlık ve mide bulantısı,
• Ağrılar, acılar ve kaslarda gerginlik,
• Göğüs ağrıları ve hızlı kalp ritimleri,
• İnsomnia (uykusuzluk),
• Unutkanlık,
• Odaklanma güçlüğü,
• Muhakeme yetkinliğinde azalma,
• Sürekli olarak grip, nezle ve enfeksiyon kapmak,
• Cinsel istekte ve aktivitede azalma,
• Soğuk ya da terli eller ve ayaklar, sinirlilik, sallanma ve kulak çınlaması,
• Ağızda kuruluk ve yutkunmada güçlük,
• Diş gıcırdatma ve çenede sıkılık.

STRESLE NASIL BAŞA ÇIKMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

• Fiziksel aktivite ve düzenli egzersiz,
• Rahatlama teknikleri, nefes kontrolleri,
• Meditasyon,
• Yoga ve tai chi gibi egzersizler,
• Yazmak, resim çizmek gibi hobiler edinmek,
• Arkadaşlar ve aile bireyleri sorunları paylaşmak,
• Her olaya iyi tarafı ile bakmaya çalışmak,
• Temiz ve açık havada yürüyüş yapmak,
• Sağlıklı beslenmek,
• Müzik dinlemek ve bol bol gülmek, çünkü kahkaha en iyi ilaçtır.

SOĞUK HAVALAR SEDEF HASTALIĞINI TETİKLİYOR

Soğuk havalar, havalandırmanın az oluşu, ortam neminin özellikle kaloriferli ortamlarda azalması, güneşin daha etkisiz olması, ve bağışıklığı düşüren diğer hastalıkların artışı cilt hastalıklarını tetikler.

“Sedef hastalığı da kış aylarında bir alevlenme gösterir. Soğuk havanın etkisi ve enfeksiyonlara yatkınlık sedef hastalığını artırır.  Bu yüzden sedef hastalarının kış döneminde soğuktan korunmaya daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Havaların soğumasıyla birlikte daha az su içilir, daha sıcak suyla banyo yapılır bunlar da cildin kuruması, kaşınması ve incelmesi demektir.

Bu durumu engellemek için cilt bol bol nemlendirilmeli, bol su içilmeli, evler yaz kış havalandırılmalı, kaloriferli evlerde nem azaldığı için kalorifere ıslak havlu koymak, kalorifer yanına bir kap su koymak gibi yöntemlerle ev nemlendirilmelidir.

Evler ve dış ortamın arasındaki ısı farkı da cildin kuruyup çatlamasının bir başka nedenidir. Vücut direncimizin düşmesine bağlı olarak bakteriyel ve

viral döküntülü cilt enfeksiyonlar özellikle bu aylarda ortaya çıkar ya da nükseder. Sedef hastalığı bunların başında gelir.

Sedef Hastalığının kış aylarında alevlenmesinin bir diğer nedeni ise güneş ışınlarının insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisinin azalması. Karanlık, kapalı kış aylarında, insanlar daha depresif olurlar. Stres sedef hastalığının baş düşmanıdır.

Eğer sedef hastasıysanız yan etkisiz, güvenli bir tedavi sunan FDA onaylı XTRAC ve VTRAC terapileri ile tedavi olabilirsiniz. Eğer cildinizde bu sorunu kış mevsimi ile birlikte görmeye başladıysanız yayınlamadan yine bu yöntemlerle hastalığın başında tedaviye başlayarak ilerlemesini engelleyebilirsiniz.

Tüm dünyada güvenle kullanılan XTAC ve VTRAC tedavileriyle ilgili bilgiye:

VTRAC

linklerden ulaşabilirsiniz.

Bahara incecik girmek için Coolsculpting

Diyet ve sporla incelmesi oldukça güç olan bölgesel yağ birikintilerinden şikayetçi olmayan pek az insan var.

Liposuction ameliyatı kesin çözüm olsa da ameliyat ve narkoz korkusu birçok adayı  bu işlemden uzak tutar.

CoolSculpting, soğuk lipoliz adıyla da anılan, bölgesel yağ birikintilerinin soğutularak yok edilmesi yöntemidir. Bu yöntemle yok edilen yağ hücrelerinin bir daha yerine gelmemesi, yöntemi diğer ameliyatsız incelme yöntemlerinden ayırır.

Narkoz kullanmadan, herhangi bir ön hazırlık, uygulama sonrası dinlenme gerektirmeyen, iz bırakmayan ve her bölgeye tek seans uygulanan konforlu bir tedavidir. CoolSculpting; hem etkinliği hem de bu etkinliği sağlarken çevre dokulara zarar vermediği çift FDA onayıyla ispatlanmış  ilk ve tek bölgesel incelme yöntemidir.

Uygulandığı bölgede % 40’lara varan incelme sağlayan yöntem, ilk etkilerini 1. ayın sonunda, tam sonucu ise 3. ay sonunda gösterir. Bahar aylarına incecik girmek istiyorsanız, kışın yağlanma eğiliminde olan vücudunuzda yağ biriktirmeden formda kalmak istiyorsanız CoolSculpting tam size göre.

Ayrıntılı bilgi ve CoolSculpting tedavisi alacağınız klinik bilgilerine www.kuark.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cilt incelmesi nedir, Nasıl önlenebilir?

İlerleyen yaş, deri tipi, genetik sebepler, kullanılan bazı ilaçlar, aşırı ya da yanlış kullanılan krem, serum, tonik vb. ürünler, alkol, sigara, alerjiye yol açan cilt ürünleri derimizi inceltebilir. Deri incelmesi hassasiyet, kızarıklık, kılcal damarların gözle görülür hale gelmesi, kırışıklıkların oluşması gibi birçok sorunu beraberinde getirir.

Sık sık peeling/kese yapmak özellikle kış mevsiminde cildi savunmasız bırakıp inceltir.

Sağlıksız bir şekilde beslenmesi ve yeterli oranda vitamin alınmaması sebepler arasında yer almaktadır.

Cildin yeteri kadar nemlendirilmemesi cilt incelmesine çatlaklara sebep olur.

Özellikle akne tedavisi için sürülen ya da içilen ilaçlar cilt incelmesi ve hassasiyetine yol açabilir.

Cilt incelmesi ve aşırı hassasiyetini önlemek için:

Cilt bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır, evde yapılan bakım ve temizlik profesyonel bakımın yerini tutmaz. Nemlendirici ürünlerin ise doktor tarafından önerilen ve eczanelerde satılan dermakozmetik ürünlerden seçilmesi tavsiye edilir.

Sigara, güneşle birlikte cildin en büyük düşmanıdır. Sigara içmeyin.

Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek önemlidir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alınması sağlanır.

Bol miktarda su tüketilmesi cildin daha sağlıklı olması açısından önemlidir.

Güneş ışığı cildiniz açısından zararlı olduğundan özellikle cildin korunması için güneş kremi kullanılmalıdır.

Günlük olarak egzersiz yapılması vücudun sağlığı açısından önemli olduğu gibi aynı zamanda cilt sağlığı açısından da önemlidir.

BÖLGESEL İNCELMEYE GENÇ ÇÖZÜM: COOLSCULPTING

Daha hareketli yaşasalar da gençler fast food beslenme, sınav stresi ve genetik sebeplerden dolayı bölgesel incelme sorunları yaşarlar.

Ameliyat ve çok seanslı çözümlere sıcak bakmayan bu kesim için

CoolSculpting’in tek seanslık, pratik, etkili çözümü uygun görünüyor.

Sizin de ince kollar ve bacaklara oranla kalın bir beliniz, boyunuza kilonuza oranla geniş basenleriniz, jean’leri kapatmanıza muhalif bir göbeğiniz varsa CooSculpting size uygun çözüm olabilir.

CoolSculpting’in en büyük farklılığı birçok bölgesel incelme sistemine göre yağların biriktiği bölgeyi ısıtarak değil soğutarak inceltmesidir. Sistem her bir bölgeye sadece tek bir seans uygulandığı için zamandan ciddi tasarruf sağlar. Anestezi gerektiren girişimsel  bir uygulama olmadığı için 15 yaş üzeri gençlere de uygulanabilir. Üstelik bir saat süren işlem yapılırken cep telefonunuzu ve bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Sistem vakumla belirledikleri bölgeyi 4-6 dereceye kadar soğutarak sadece seçili bölgede yağ hücrelerini yok ediyor. Yok edilen hücreler lenf sistemi ve karaciğer yardımıyla vücudun doğal akışı ile atılıyor,  acı hissinin hemen hemen hiç olmuyor. İşlem biter bitmez sosyal hayata dönülüyor ve tek seansta tamamlandığı için konfor en üst seviyede yaşanıyor. Uygulamanın etkileri 2. haftadan itibaren hissedilmeye başlıyor ve kişinin metabolizma hızı, yaş, bölgedeki yağ oranı vb. unsurlara bağlı olarak 2-4 ay arası kalıcı ve belirgin bir incelme gözlenebiliyor.

CoolSculpting aşırı kilolara bir çözüm sunmuyor. Sırt, bel çevresi gibi ancak ciddi antrenmanla forma girecek bölgelerdeki fazlalıklarınız için kısa, acısız, yepyeni bir çözüm olarak karşınızda. Alanında en ciddi kuruluş olan Amerikan Sağlık Örgütü FDA tarafından da onay görmüş yöntem Türkiye’nin prestijli kliniklerinde uygulanıyor. Uygulama kliniklerine www.coolsculpting.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

“Geniş bant ışık” teknolojisi ile gençleşin!

BBL, çok geniş kapsamlı bir tedavi ve kalıcı anti-aging yöntemidir. Sistem, cilt problemlerinin tedavisinde etkin olarak uzun süredir Amerika ve Avrupa’da kullanılmaktadır. Geniş bant ışık teknolojisi birçok cilt problemi çözerken beraberinde cildi kalıcı olarak gençleştirmeye de odaklanmaktadır.

Düzenli uygulanan BBL cilt yenileme tedavileri ile cilt hasarlanmadan moleküler düzeyde iyileşme sağlanmakta, cildin uzun dönemli yaşlanma belirtileri azaltmakta ve geciktirilmektedir. Uygulanan tedavi ile cilt daha taze, diri ve genç bir görünüm almaktadır.

Bu tedavi, güneşten ve çevresel faktörlerden dolayı oluşan genetik hasarı ortadan kaldırdığı için yaptığı gen tamiri ile cilt kanseri oluşumunu da engellemektedir.

BBL tedavisinin Cilt Sıkılaştırma Modülü

-Cilt gençleştirme

-Cilt sıkılaştırma

Bu tedavi modülü, karın bölgesindeki sarkmalar (Hamilelik sonrası, ani kilo alıp verme, yaşlanma ile gelişen), Dekolte, boyun, eller ve kol bölgesi cilt sıkılaştırma ve gençleştirme,

Cilt rengini düzenleme ve dengeleme, için kullanılır.

BBL tedavisinin Cilt Yenileme Modülü

Pigmente lezyonlar

– Yüzeyel güneş lekeleri

– Yaşlılık lekeleri

– Çiller

– Melazma tedavisi

– Damarsal lezyonlar

– Cherry anjiomalar

– Telenjiektaziler

– Rosasea

BBL Akne Modülü

-Aktif akne tedavisi

Geniş bant ışık teknolojisi’nin en önemli avantajı, uygulamanın konforlu olması ve herhangi bir anestezi gerektirmemesidir. Ciltte soyucu bir etki göstermediği için yaz kış uygulanabilir, kişiyi sosyal hayattan uzaklaştırmaz.

www.kuark.com.tr

Göbek yağlarından CoolSculpting ile kurtulun!

Son dönemlerde göbek bölgesi yağlanması kalça basen bölgesi yağlanmasından daha büyük bir sorun haline geldi. Lokal yani bölgesel olarak tabir edilen bu tür yağlanmalar zayıf kadınlarda bile görülüyor. Karın ve bel çevresindeki yağlanma sonucu oluşan göbek, sadece, estetik sorun değil, bozulan sağlığın da bir göstergesidir.

Karın-bel çevresindeki yağlanma, diğer bölgelerimizde bulunan yağlanmadan tehlikelidir. Çünkü bu bölgedeki yağlanma direkt, kalp hastalıkları, felç ve Tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile bağlantılıdır.

Karın ve Bel Bölgesi Yağlanmasının Sebepleri :

– insülin direnci, kortizol fazlalığı, hipotiroidi, böbrek üstü hormonların fazla çalışması gibi sağlık sorunları

– Dengesiz gıda tüketimi

-Menapoz dönemi (yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklendiği bir dönemdir)

-Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma

-Fazla alkol tüketimi

-ve Kronik stres en önemli nedenlerdendir.

Bel çevresini inceltmenin en etkili yolu:

Alınan kaloriyi azaltmak ve daha fazla egzersiz yapmak, bel çevresini azaltmanın en iyi yoludur. Yapılan bir çok araştırma; meyve, sebze, tam tahıl, düşük yağlı süt ürünleri, kurubaklagil, yağlı tohumlar, yağsız et, balık, yumurta ile tüm besin öğelerini karşılayan dengeli bir diyet takibi ve haftada 3-4 gün, 30 ila 60 dakika egzersiz ile desteklenmesinin bel çevresini kontrol altına alınabileceğini göstermektedir

Tedavi seçenekleri arasında ise; en etkili ve kalıcı  ameliyatsız yöntem CoolSculpting uygulamasıdır.

CoolSculpting  tedavisi vücudun göbek, yan bölge, sezeryan doğum sonrasında oluşan alt karın, sırt, basen, bacak gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerinin %20 ile %40 oranında kalıcı olarak azalmasını sağlayan bir tedavidir. Her yaştan erkek ve kadınlara uygulanabilen, özellikle yoğun tempolu iş ve özel yaşamlarından ödün vermek istemeyen kişilerin tercih ettiği ağrısız, acısız, zahmetsiz ve sadece bir seanslık bir işlemdir.

Daha fazla bilgi için: www.coolsculpting.com.tr

Sonsuz gençliğin Formülü: Forever Young BBL

Özellikle yüz gençleştirmede herhangi bir ameliyat yarası bırakmadan, oldukça kısa süreler içinde uygulanabilen ve iyileşme süreleri de estetik operasyonlara göre çok daha kısa olan pek çok ameliyatsız estetik uygulaması mevcuttur.

BBL  yeni nesil medical estetik uygulamalardan biridir. Cildin yaşlanma sürecinin doğal ve sağlıklı bir biçimde yavaşlatılmasını sağlar. Ciltte görülebilen yaşlanma izlerini büyük ölçüde ortadan kaldırmaya çalışır ve ileride meydana gelecek yaşlanma etkileri ile mücadele eder.

BBL uygulaması yalnızca cilt görüntüsünü iyileştirmekle kalmaz, cildin kalıcı ve sağlıklı biçimde gençleşmesini ve kendi kendini onarma mekanizmalarının yeniden canlandırılmasını sağlar.

Türkiye’de yeni uygulanmaya başlayan BBL Forever Young teknolojisi ilk olarak bacaklarda yaşlanma, sürekli ayakta durmayı gerektiren bir işte çalışma, düzenli olarak ağır kaldırma gibi durumlar sonucu görünür hale gelen damarların tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş, çeşitli uygulamalar sonrasında güçlü cilt yenileme etkisinin farkına varılmış ve bunun üzerine vücudun diğer bölgelerinde de benzer ve farklı pek çok amaç için kullanılmaya başlamıştır.

BBL Forever Young teknolojisi uygulama alanları:

-Leke

-Kılcal Damarlar

-Kırışıklık

-Sarkma

-Akne

-Cilt Gençleştirme

BBL tedavisinin herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Cildinin sıkılaşmasını isteyen herkes uygulayabilir. Uygulama son derece konforlu ve ağrısızdır.  Uygulama süresi yapılacak bölgeye göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

BBL teknolojisini, Türkiye’de Kuark Elektronik temsil etmektedir. www.kuark.com.tr