• +90 212 586 0444
  • bilgi@kuark.com.tr

NEDEN TERLERİZ?

NEDEN TERLERİZ?

Terleme, vücudun kendi kendini serinletmesi amacıyla  geliştirdiği bir savunma yöntemidir. Çıkan sıvının buharlaşması ile cilt yüzeyi soğur. Sinir sistemimiz otomatik olarak  herhangi bir vücut ısısı yükselmesi durumunda ter bezlerini harekete geçirir. Sinir sistemini vücudun aşırı sıcak olması haricinde harekete geçiren ya da vücudun ısısını yükselterek ter bezlerini aktive eden diğer durumlar şunlardır:

1.Stres ve Gerginlik: Özellikle yüz ve avuç içi terlemesi stres kaynaklıdır. Terledikçe stres de artacağından mücadele etmek oldukça zordur.

2.Bazı İlaçlar: Bazı psikiyatrik ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, ağız kuruluğu tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, antibiyotikler terlemeyi artırabilir.

3.Diyabet: Daha yaygın adı ile bilinen şeker hastalığı, kandaki glikoz seviyesinin aşırı miktarda yükselmesi ile meydana gelir ve zaman zaman terlemeye yol açar.

4.Menapoz: Menapoz dönemindeki kadınların en büyük şikayetlerinden biri  sıcak basması ve beraberinde yaşanan  terlemedir.

5.Tiroid Bezinin Fazla Çalışması: Tiroid bezinin aşırı çalışması yani “Hipertiroidi” sorunu yaşayan kişiler terleme sorunu ile karşı karşıyadır.

6.Bazı Kanser Türleri: Her kanser türü değil ama bazı kanser türleri terlemeye sebep olabilmektedir. Özellikle lösemi ve lenfoma gibi kanser türleri, aşırı terleme yaşanmasına yol açabilir.

7.Kalp Hastalıkları: Kalp yetmezliği, kalp iç zarı iltihabı gibi bazı kalp hastalıkları terlemeye sebep olabilir. Buradaki terleme, yeterli miktarda oksijen alamamaktan ileri gelir.

8.Sinir Sistemi Sorunları: Terleme zaten, gerginlik ya da endişe halinde aşırı şekilde meydana gelmektedir. Fakat bazı sinir sistemi hastalıkları da terlemeye sebep olur.  Özellikle, Parkinson hastalığı kişinin terlemesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, psikolojik bir sorun sayılan alkolizm de terlemeye neden olabilmektedir.

9.Enfeksiyonlu& mikrobik Hastalıklar: Özellikle; tüberküloz, gut hastalığı, iltihaplı romatizma ve endokardit (kalp iç zarı iltihabı), sıtma  gibi, iltihap tabanlı ve mikrobik hastalıklar, terlemeye yol açarlar.

10.Gebelik: Hamilelik dönemi boyunca kadınlarda değişen hormon değerleri, terleme mekanizmasını tetiklemektedir.

11.Obezite: Obezite ya da aşırı kilolu olmak, aşırı terlemenin başlıca sebeplerinden biridir.

 

Terleme, sempatik sinir sisteminin yani istemimiz dışında çalışan sistemimizin bir parçasıdır, bu sebeple aşırı terlemeyi durdurmak için kuvvetli çözümlere ihtiyaç vardır.

Toplum içinde bizi zor durumda bırakan en yoğun terleme koltuk altlarında gerçekleşir. Bu alan ter bezlerinin küçük bir alanda yoğunlaştığı, kapalı bir bölgede bulunduğundan mikropların hızla üreyip kötü koku oluşmasına yol açabilen bir bölgedir.  Koltuk altı terlemesinden FDA onaylı MiraDry odaklı ultrason  teknolojisi ile tek seferde, ameliyat olmaksızın ve ömür boyu kurtulabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: http://www.kuark.com.tr/avada_portfolio/miradry/

adem kabak