• +90 212 586 0444
  • bilgi@kuark.com.tr

Ter neden kötü kokar? Bundan nasıl kurtulabiliriz?

Ter neden kötü kokar? Bundan nasıl kurtulabiliriz?

Terlemek; vücudun doğal salgılarından biridir ve vücut sıcaklığını dengeli tutmaya, üre ve karbondioksit gibi bazı zararlı maddeleri dışarı atmaya yarar. Ter yapımı saatte ortalama 40 gram, günde 1 litre olarak süreklidir.

Normalde terin kokusu yoktur. Kötü kokuya neden olan ise bakterilerdir. Genelde koltuk altından ve kasık bölgesindeki terlemeler koku yapar. Bu bölgelerde yer alan bakterilerdir. Bu bakteriler tere nüfuz ederek kimyasal değişikliğe neden olur ve bu da kötü koku oluşmasına yol açar.  Bununla birlikte aldığımız besinler örneğin; soğan, sarımsak, pastırma, tuz, kafein, nikotin, soda gibi besinlerde ter kokusunu artırdığını görülmektedir. Aynı zamanda fazla kilolar, hormonal döngü, hipoglisemi, insülin direnci gibi rahatsızlıklar terleme miktarını artırabilir.

Kokuyu önlemek için;

Ter kokusunu önlemek için birinci kural temizliktir. Her gün duş almalı; vaktiniz yoksa koltuk altlarınızı bol sabunla yıkayıp bakterilerden arındırmanız gerekir. Temizlik işlemini tamamladıktan sonra pudralı deodorant ya da ter kokusunu önleyici ürünler kullanabilirsiniz.

Tedavi olarak ne tür uygulamalar yapılmaktadır?

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen aşırı terleme tedavisinde günümüzde kullanılan teknikler oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Klasik tedavi yöntemleri arasında, ilaç, terleme önleyici merhemler, spreyler, iyonyoforez tedavisi, cerrahi tedaviler, ve botox  vardır. Özelikle koltuk altı terlemelerinde tercih edilen Botox tedavisiyle 6 ay gibi bir süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarılar durdurup ve sinirleri bloke ederek terlemeyi engeller. Sürekli tekrarlama gereği botox uygulamasını pahalı bir seçenek haline getirmektedir.

Terleme tedavisinin yeni çözümü ise MiraDry’dır. Koltuk altı terini ve kötü kokuyu kalıcı olarak yok eden MryDry FDA onayı bulunan bir tedavi yöntemidir.

MiraDry’ın çalışma prensibi, elektromanyetik enerjinin hassas ve kontrollü bir biçimde koltukaltı bölgesine iletilmesi ve koltukaltı ter bezlerinin bloke edilmesidir.

Antiperspirant ve botox gibi diğer tedavi yöntemleri geçici olarak ter bezlerini devre dışı bırakırlar, etkinliği artırmak için sürekli olarak tedavi tekrarı gerekir. Cerrahi uygulamalar ise yüksek maliyetlidir ve iyileşme süreci daha uzundur. MiraDry uygulamasında, cerrahi kesik gibi acı verici ve uzun süren iyileşme dönemine ihtiyaç duyulmaz. Uygulama sonrası normal aktivite ve işinize dönebilir, birkaç gün içinde de egzersizlerinize başlayabilirsiniz.

FDA onaylı MiraDry teknolojisini, Türkiye’de Kuark Elektronik temsil etmektedir. www.kuark.com.tr

 

adem kabak