• +90 212 586 0444
  • bilgi@kuark.com.tr

YAZ SEZONUNDA ESTETİK

YAZ SEZONUNDA ESTETİK

YAZ AYLARINDA ESTETİK CERRAHLARA BAŞVURAN HASTALARIN EN YAYGIN TALEPLERİ FAZLA YAĞLARDAN KURTULMAK VE İNCELMEK. BU TALEPLERİ KARŞILAMAK İÇİN GELİŞTİRİLEN ÖZEL TEKNİKLERİ VE YAZ SEZONUNA ÖZEL ESTETİĞİ FORS ESTETİK KLİNİĞİNDEN OP. DR. SERKAN DİNAR ANLATIYOR.

Özellikle 30’lu yaşLardan itibaren kilo verme zorlaşır; göbek-bel-sırta uzanan simit bölgesi, bacak içleri, gıdı, diz kapağı iç alanı ve üstü, kol­lar gibi alanlardaki fazlalıklar kadın hastaların en büyük sorunları haline gelir. Erkeklerde ise daha çok erkek tipi meme büyümesi ve bah­settiğimiz göbek ve simit bölgesi sorun yaratır. Bu bölgelerdeki yağlardan kurtulmada eskiden beri tercih edilen yöntem liposuction’dur ama liposuction’la boşaltılan bölgede cilt, içi boşalan pantolon gibi sarkabilmektedir. İşte bu sebeple asıl hedeflenmesi gereken hem incelme hem de sıkılaşmadır. Bu sıkılaşmayı sağlamak için vaser, lazer lipoliz, bodytite, radyofrekanslı lipo-suction gibi cihazlar geliştirilmiştir.

KOMBİNE LIPOSUCTION

Kombine liposuction’da amaç hem fazla yağ­lan almak hem de sıklaştırmaktır. Bodytite ile liposuction’da ciltte acılan küçük bir delikten girilerek hem içendeki yağ eritilip emilir ve küçük kanamalar durdurulur (böylece kanama ve morarma azalır], hem de dışarıdaki parçadan cilde verilen radyofrekans dalgaları ile ciltte sıkı-laşma sağlanır. Böylece sanki ütülenmiş gibi düz ve sıkı bir yüzey elde edilir. Henüz işlem bitme­den bile yüzde 40 sıkılaşma fark edebilmekteyiz ki bu da aslında eski tekniklere göre önemli bir avantajdır.

Selülit tedavisinde kullanılan Power X tekni­ğinde, döner bir başlık kullanılarak yapılan liposuction söz konusudur. Bu teknikte alet ucundaki kanüller kendi etrafında dönerek selülitte oluşan doku altı yapışıklıkları parça­lar. Böylece hasta aynı zamanda hem fazla yağ dokusundan kurtulmuş olur hem de ciltte selülit görünümü giderilir. Bu cihaz ile yapıLan operas­yonda hem ameliyat süresi kısalır hem de ameliyat sonunda oluşacak ağrı ve şişlik şikâyeti daha 3z yaşanırken iyileşme de daha hızLı olur.

LIPOSUCTION AMELİYATLARI: ÖNCESİ VE SONRASI

Tüm ameliyatlar için geçerli olan kural liposuc­tion için de geçerlidir; liposuction ameliyatı bir ekip işidir ve ancak bu sayede başarı elde etmek mümkündür. Öncelikle hasta ameliyat sabahı aç karnına hastaneye gelir, tetkikleri tamamlanır, anestezi uzmanı tarafından muayene edilir ve anestezi şekline birlikte karar verilir. Hastanın fotoğrafları çekilir ve çizimleri yapılır. Cok geniş alanlarda genel anestezi tercih edilmekle bir­likte, kol ya da diz içi gibi küçük alanlarda lokal anestezi tercih edilebilir. Lokal anesteziden başka “alacakaranLık anestezi” Itvvilight aneste dediğimiz, endoskopideki gibi, sedasyon altınd ameliyat da yapılabilir. Böylece ameLiyat hem rahat hem güvenli hem de hafızanızda kötü, ağrılı herhangi bir anı kalmadan tamamlanır. Ameliyatta çok küçük deliklerden girilerek içeriye yağ hücrelerini şişiren, küçük kanama­ları azaltan, o bölgeyi uyuşturan bir sıvı verilir. Ameliyat esnasında şikâyet edilen örneğin bel ya da göbek alanı neredeyse iki katı olur. Dahî sonra on dakikalık bir bekleme süresiyle o böl uyuşur ve hazır hale gelir. Liposuction’La işlerr başlanır. Fazla yağın yüzde 50’si liposuction’la alınır, daha sonra Bodytite işlemine başlanır. I cihazla İçerideki yağ eritilir, emilir, ciltle doku altı arasındaki damarlar yakılır ve kanama durdurulur, radyofrekans sayesinde örümcek ağı gibi cilt altında uzanan kolajen bantlar ısınır ve büzüşür. Böylece ütüleme tamamlanmış olur. Ameliyatta aLınan yağ miktarı değişmekle birlikte genelde 3 Litreyi geçmemeye çalışırız. Çünkü aLınan yağ, sıvı kaybı olarak size yansır. Ameliyat sonunda ekip tarafından hastaya korsesi giydiri­lir ve hasta servis yatağına çıkartılır. Operasyon alanı çok genişse ve narkoz verildiyse hastanın serum takviyesi, ağrı kontrolü amaçlı bir gece hastanede kalması gerekebilir. Ama genel ola­rak alacakaranlık anestezi (sedasyon) uygulanan hastalar o günün aksamında korsesiyle evine gidebilir. İLk gece mutlaka içeri verilen sıvıLarın sızıntısı olmaktadır strattera adhd. Bu içerde kaLmaması için istenen bir durumdur.

Hastanın korseyi en az iki hafta giymesi önerilir. Korse aynı alçı gibi vücudu şekillendirir. Bu işlem gıdı, kollar, sırt, bel ve göbek, bacak içi, basen, dizler içi ve üstü, popo altı (banana fold bölgesi), ayak bileği inceltmede kullanılmakta­dır. Erkeklerde jinekomasti (erkek tipi meme büyümesi] ve simit bölgesi dediğimiz bel, sırt ve göbek bölgesindeki yağlanmanın düzeltilmesinde kullanılır.

adem kabak